Kráľ nákupov na internete

28/03/2014 09:59

Biznis na internete sa čoraz viac zväčšuje a mení zo dňa na deň. Dôležité je sledovať tieto zmeny, nové trendy a neustále sa vzdelávať. Myslí si to aj zakladateľ porovnávača cien a kvality e-shopov Pricemania.sk Michal Král, ktorý sa pohybuje v e-commerce biznise už 7 rokov. Za ten čas k Pricemanii pribudli ďalšie dva projekty aj vzdelávacia platforma pre podnikateľov na internete.

Text: Lenka Káčerová

(86)

 Čo predchádzalo nápadu na založenie portálu na porovnanie cien?

Myšlienka na založenie portálu na porovnanie cien Pricemania.sk vznikla v čase, kedy som pôsobil ako obchodník pre predaj služieb zdravotníckeho portálu Zzz.sk. Počas tohto obdobia som prenikol do podstaty on-line podnikania a tam som pochopil, čo je kľúčové na to, aby bol projekt na internete úspešný. Už počas môjho pracovného pobytu v USA v lete 2002 som využíval portály na porovnávanie cien tovarov. Považoval som to za veľmi užitočnú službu pre spotrebiteľov, ktorú by som mohol rozvíjať i ja na Slovensku. Najmä preto, lebo Slovensko v tom čase ešte len zažívalo silný prílev e-shopov a tento typ služby ponúkalo len zopár portálov, ktorých pridaná hodnota zväčša nebola veľmi vysoká. A tak v roku 2007 vznikla Pricemania.

S jedným portálom ste sa však neuspokojili, postupne ste pridali aj inzertný portál Bazarmania.sk. Na jeseň minulého roku pribudol agregátor zľavových portálov, Zlavomania.sk. Prečo ste sa rozhodli pre tieto kroky?

Áno, našu pozornosť koncentrujeme na oblasť e-commerce, v ktorej máme dnes už 7-ročné know-how a v ktorej zároveň vidíme úžasný potenciál do budúcnosti. Preto máme v skupine aj portály Bazarmania.sk a Zlavomania.sk, kde využívame veľký priestor na marketingové a obchodné prepojenie projektov. Bazarmania je prehľadný inzertný portál, ktorý aktuálne obsahuje už takmer 100 000 inzerátov a Zlavomania je vyhľadávač viac ako 2 000 zliav v 15 overených zľavových portáloch, ktorý sa koncentruje hlavne na mobilných užívateľov.

Na čo kladiete pri vašej práci najväčší dôraz?

Mimoriadne si zakladáme na intenzívnej a profesionálnej komunikácii s našimi klientmi a máme eminentný záujem aj o vzdelávanie dôležitých partnerov v rôznych oblastiach fungovania e-shopu. Je nám úplne jasné, že len ak je klient spokojný, bude dlhodobo investovať do služieb na Pricemanii. Okrem korektných vzťahov s klientmi a partnermi prichádzame neustále s novými funkciami a službami pre užívateľov Pricemanie ako aj pre našich klientov, internetové obchody.

Veľa času venujete aj vzdelávaniu podnikateľov a študentov. Dokonca máte vlastný projekt na vzdelávanie – Pricemania Academy. Nie je to tak trochu výchova konkurencie?

Áno, sám viem, ako veľmi mi chýbalo know-how na začiatku podnikania a osobne považujem vzdelávanie za hlavný motor inovácií a zvyšovania konkurencieschopnosti firiem a ľudí. Práve náš segment často dopláca na nedostatok know-how, a preto množstvo e-shopov a celkovo online projektov končí často veľkým sklamaním. Cestou k zlepšeniu je práve kvalitné vzdelávanie a pochopenie základných princípov podnikania a online marketingu. V našom segmente som cítil veľkú potrebu pomôcť našim klientom a partnerom zlepšiť sa v jednotlivých oblastiach online podnikania. Preto sme vymysleli projekt Pricemania Academy. Tento vzdelávací program vás prevedie všetkými oblasťami online podnikania a konečným výsledkom by mali byť úspešné a ziskové firmy pripravené na expanziu do zahraničia. Program sa stretol s veľkým záujmom a okrem workshopov pripravujeme aj ďalšie vzdelávacie formáty.

Existujú nejaké základné pravidlá, ako vybudovať ziskový online biznis? Ako sa to podarilo a darí vám?

Ako pri každom podnikaní, veľmi dôležitá je príprava na samotné podnikanie. Bez kvalitne pripraveného biznis plánu, žiaľ, väčšina projektov končí skôr ako začala. Analýza trhu, vlastných silných a slabých stránok, analýza konkurencie, to by mala byť štandardná súčasť prípravnej fázy. Ak máte kvalitný produkt a nájdete si svoj trh, je veľmi dôležité neustále inovovať, učiť sa a komunikovať so zákazníkmi. Práve špičková starostlivosť o klientov je to, čo mnohým online projektom chýba a nespokojný zákazník na internete tak veľmi ľahko prechádza ku konkurencii. V online prostredí je zároveň oveľa ťažšie vybudovať si lojálnych zákazníkov ako v prostredí offline, keďže ponuka je extrémne široká a konkurencia je na „jedno kliknutie“ od vás. Pre úspech a rozvoj projektu sú, samozrejme, veľmi kľúčoví ľudia a chémia v tíme. Ak má tím efektívne fungovať, vyžaduje si to skutočne kvalitné riadenie, alebo skôr vedenie tak, aby každý plnil svoje úlohy a spoločne sa dopracovali k vytúženému cieľu. Ja som si vždy zakladal na maximálne otvorenej a transparentnej komunikácii, či už s kolegami, alebo rovnako aj s klientmi a partnermi. To je podľa mňa základ pre dlhodobé budovanie korektných vzťahov, čo je na takom malom trhu, akým je Slovensko, mimoriadne dôležité.

Svet webu sa mení zo dňa na deň. Stíhate sledovať všetky trendy vo svete a aplikovať ich na vaše projekty?

Denne sa snažím monitorovať najmä Facebook, LinkedIn a Twitter, kde sledujem aktuálne novinky, ale aj dlhodobé trendy. Odtiaľ sa ďalej preklikávam na konkrétne články, blogy či analýzy. Zároveň sa snažím využiť každú možnosť zúčastniť sa na rôznych konferenciách či workshopoch a taktiež sa stretávať s ľuďmi, ktorí sú špičkou v odbore. Taktiež denne čítam literatúru, ktorá ma inšpiruje a motivuje do ďalšej práce. Zároveň sa snažím aj zdieľať moje know-how a to na rôznych konferenciách, workshopoch či individuálnych konzultáciách, ktoré poskytujem pre mojich klientov.

 

Aké plány a vízie máte do budúcnosti?

Najbližším cieľom je pretransformovať Pricemaniu z malej lokálnej firmy na rýchlo rastúcu a uznávaná medzinárodnú spoločnosť. Tento rok nás čaká spustenie expanzie do Českej republiky a následne aj ďalších krajín v regióne. Za ostatné 2 roky sme sa intenzívne sústredili na to, aby sme zvýšili konkurencieschopnosť našej služby a zvýšili tak pravdepodobnosť úspechu na zahraničných trhoch. Z dlhodobého hľadiska tiež očakávam čoraz väčší focus na mobilné technológie a mobilné zariadenia, ktoré sú práve pri službe porovnania cien mimoriadne dôležité. Predstavte si, že si prezeráte tovar v kamennom obchode a chcete si rýchlo a pohodlne porovnať jeho cenu s predajcami na internete. To je moment, kedy chceme, aby ste si spomenuli práve na Pricemaniu.

Michal Král je zakladateľ a CEO Pricemania.sk a sesterských portálov Bazarmania.sk a Zlavomania.sk. Vyštudoval manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave, prvé praktické skúsenosti s online biznisom nadobudol počas svojho pobytu v Amerike. Ako 26 ročný si založil vlastný biznis, portál pre porovnávanie cien a kvality e-shopov, ktorý aktuálne porovnáva ceny viac ako 1 000 000 produktov z takmer 4 000 internetových obchodov. V roku 2011 získal titul Mladý inovatívny podnikateľ. Na základe svojich skúseností založil vlastnú vzdelávaciu platformu pre začínajúcich podnikateľov v online prostredí s názvom Pricemania Academy.